Wiadomości
Parafia św. Macieja - Bielany

Spowiedź w naszej parafii

Sytuacja jest bardzo zróżnicowana w świecie i w Polsce. Generalnie wciąż nie osiągnęliśmy szczytu liczby zakażonych, mając świadomość, że nie wiadomo jaki procent choruje i zaraża innych bezobjawowo. Koniecznie musimy trzymać się przyjętych zasad dotyczy to m.in. spowiedzi. Niżej podajemy godziny spowiedzi w naszej parafii

Spowiadamy codziennie:

  • rano od 6.30 do 7.00
  • wieczorem od 16.30 do 17.00
  • w niedziele przed każdą Mszą św.
  • można też na spowiedź umówić się indywidualnie na inny termin.

Kochani! Serdecznie prosimy, byście korzystali ze spowiedzi w ramach codziennej możliwości spowiedzi przed Mszą świętą. Prosimy o nieodkładanie spowiedzi na ostanie dni Wielkiego Postu. W tym roku,  aby poprzez duże zgromadzenie wiernych nie zwiększać ryzyka zarażenia nie będziemy organizować osobnego dnia spowiedzi w parafii. Przy spowiedzi prosimy o zachowanie odległości 1,5m do 2m od konfesjonału. Bardzo prosimy by w czasie spowiedzi w kościele nie było więcej niż 5 osób.

O spowiedzi. Taki mały dekalog na czas epidemii.
1. Jak nie masz grzechów ciężkich, nie szukaj spowiedzi. Siedź w domu i ciesz się łaską uświęcającą.
2. Jak zawsze chodziłeś do spowiedzi przed Wielkanocą, to zrób to później. Przykazanie kościelne mówi, żeby przynajmniej raz w roku spowiadać się a nie że przed Wielkanocą i to gdy się ma grzechy ciężkie, więc żadnej winy nie będzie.
3. Jak robiłeś Dziewięć Pierwszych Piątków i jeszcze nie skończyłeś, nie panikuj. Bóg zna Twoje pragnienie, pozwoli Ci przeżyć, zrobisz je jeszcze nie raz i to ze spokojnym sercem.
4. Jak jesteś na kwarantannie albo boisz się panicznie przyjścia do kościoła z obawy przed zarażeniem, wzbudź sobie żal doskonały. Żałuj szczerze za grzechy. Wyspowiadasz się z nich jak minie zagrożenie.
5. Jak boisz się trochę mniej, ale nie ufasz spowiedzi w konfesjonale, umów się telefonicznie czy mailem w parafii na indywidualną spowiedź w innym miejscu.
6. Jak potrafisz zachować bezpieczeństwo, zorientuj się, w których kościołach jest spowiedź i kiedy. Wybierz ten kościół, który jest blisko Twojego miejsca zamieszkania czy pracy, tak by jak najmniej przemieszczać się po drogach.
7. Spowiadaj się krótko i konkretnie. Na rozmowy przyjdzie jeszcze czas. Teraz najważniejsze jest rozgrzeszenie.
8. Przyjdź do spowiedzi jak najprędzej. Z każdym dniem będzie więcej zarażonych, więcej ludzi w kwarantannie, również księży. Będą zamykane kolejne kościoły i plebanie. Może się okazać, że o spowiedź będzie trudniej niż o płyn na Orlenie.
9. Staraj się nie grzeszyć, żebyś nie musiał za parę dni znowu szukać spowiednika, bo to będzie towar coraz bardziej deficytowy.
10. Jeśli masz ciężkie grzechy i jeszcze się cieszysz, że teraz możesz spokojnie dalej grzeszyć, tłumacząc, że nie możesz inaczej, bo spowiedź jest narażeniem bezpieczeństwa Twojego czy innych, módl się, żebyś zdążył nawrócić się przed śmiercią.

autor: ks. Wojciech Węgrzyniak