Wiadomości
Parafia św. Macieja - Bielany

Dakar za ciacho w Bielanach

Gervalais (czyt. Żerwale) ma 19 lat. Pochodzi z Mongoumby (Republika Środkowoafrykańska). Ma czwórkę rodzeństwa i przygotowuje się do chrztu. Od sierpnia 2014 r. jego życie całkowicie się zmieniło z uwagi na rozwijającą się gruźlicę kręgosłupa zwaną też chorobą Potta. W przypadku tej choroby diagnozę opóźnił brak objawów. Na początku pojawił się ból pleców. Z czasem w odcinku lędźwiowym zaczęło się rozwijać skrzywienie kręgosłupa, które całkowicie skomplikowało codzienność Gervalais. Chłopak przerwał naukę, skończył z piłką nożną i jakimkolwiek sportem. Rodzina szukała pomocy w lokalnym szpitalu, ale tego typu choroby przerastają możliwości tamtejszych lekarzy. Same lekarstwa nie są w stanie pomóc Gervalais – okazało się, że niezbędna jest operacja. W tej sytuacji wszyscy byli bezradni. Ale jakiś czas temu pojawiła się nadzieja, a wszystko za sprawą francuskiego lekarza dr. Onimusa, który od razu zaproponował rozwiązanie. Szansą dla Gervalais jest operacja w Dakarze (Senegal), gdyż tam znajduje się szpital prowadzony przez Maltańską Służbę Medyczną, a przede wszystkim specjaliści, którzy są w stanie zoperować jego kręgosłup. Ogromną pomocą jest też zaangażowanie dr. Onimusa, który będzie przy operacji chłopaka i zatroszczy się o jego pobyt w Dakarze. Data operacji to 19 marca 2018, a Gervalais musi być w Dakarze już 15 marca 2018.
Żeby jednak to wszystko mogło się stać potrzebujemy twojej pomocy i wsparcia. Chodzi o pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem dokumentów niezbędnych do wyjazdu i zakupem biletów dla Gervalais i osoby towarzyszącej, którą będzie jego tata.
6 stycznia 2018 zapraszamy wszystkich parafian na kiermasz ciast „Dakar za ciacho”. Święto Objawienia Pańskiego ma charakter misyjny, dlatego dziś chcemy wspomóc projekt Ani Obyrtacz, Świeckiej Misjonarki Kombonianki, która pracuje w Repubice Środkowoafrykańskiej i zbiera pieniądze dla dziewiętnastoletniego Gervalais (czyt. Żerwale) chorego na gruźlicę kręgosłupa. Przy stoisku z ciastem będzie można też kupić kadzidło i kredę. Wszystko po to, żeby Gervalais mógł żyć jak dawniej, wrócić do szkoły, na boisko, a potem w przyszłości pójść do pracy.

Można także wpłacić dowolną kwotę na konto Świeckich Misjonarzy Kombonianów, ul. Skośna 4, 30-383 Kraków
Nr konta bankowego: 84 1050 1445 1000 0090 8005 9893
Z tytułem przelewu: DAKAR dla Gervalais

W sprawie pytań można pisać do Ani: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Jadwiga i Tomasz Wierzbiccy, Anna Obyrtacz – Świecka Misjonarka Kombonianka.