Ogłoszenia duszpasterskie
Parafia św. Macieja - Bielany

NIEDZIELA PALMOWA

5 kwiecień 2020

„Bóg każdego rana pobudza me ucho, bym słuchał jak uczniowie”. Warto z takim nastawieniem, do którego zachęca Izajasz, podejść do lektury tekstów Niedzieli Palmowej. Słuchać, widzieć obrazy, które pojawiają się w wyobraźni. W ten sposób podążać za Jezusem, by móc przeżyć Jego Ewangelię taką, jaką dzisiaj objawia. Po prostu być z Panem w Jego drodze.

Tradycyjnie dzisiejsza niedziela obchodzona jest jako Światowy Dzień Młodzieży. Prośmy dzisiaj w naszych modlitwach aby nasza młodzież zawsze pragnęła bliskości z Chrystusem i ciągle odnawiała swoją przyjaźń z Panem Bogiem.

Wielki Tydzień przeżyjmy jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne. Po raz  w naszym życiu niestety w naszych domach z powodu koronawirusa.

W Wielki Czwartek we wszystkich parafiach celebrowana jest tylko jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.

W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Tego dnia możemy zjeść trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Adorację krzyża poprowadźmy w naszych domach. 

Nie będzie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę. Błogosławieństwa pokarmów należy dokonać w czasie świątecznego śniadania w Niedzielę Wielkanocną w domu.

W sobotni wieczór rozpoczynamy wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Niestety nie będzie w tym roku procesji rezurekcyjnej. Na zakończenie liturgii pobłogosławimy parafię Najświętszym sakramentem.

Liturgię Wielkiego Czwartku i Wielkiego Piątku rozpocznie się o godzinie 17.00 a Wielkiej Soboty o godzinie 18.00.

Z powodu zaistniałej sytuacji bardzo prosimy by w liturgii barć udział w telewizji bądź praz internet. Nasza parafia ma tylko możliwość udostępnienia możliwości oglądania tylko dla 1000 osób w jednym momencie. Jeżeli u kogoś  nie pojawi się sygnał to znaczy że liczba ta została przekroczona. Prosimy tez by jeżeli nie oglądacie nie zostawiać włączonej strony, bo blokuje to dostęp tym którzy chcą oglądać.

Zachęcamy jeszcze do nabycia sobie Paschalika oraz zabrania kwartalnika Chrystus i Ty.